Lean för ledare
Välkommen till Lean för ledare, en utbildning i vårt Lean-paket för ledare på olika nivåer. Utbildningen genomförs i Värnamo den 29 oktober och är en del av ESF-projektet KompetensKraft Jönköpings län. Anmäl dig idag, dock senast 22 oktober.

Kursmål/Syfte
Deltagarna ska efter utbildningen ha fått en förståelse för vilken typ av ledarskap som krävs för att en organisation framgångsrikt ska kunna arbeta enligt Lean-principerna.
Dessutom får man med sig kunskap om ett ledarskap som är hållbart, tydligt och effektivt.
Målgrupp
Chefer med strategiskt ansvar, såväl som mellanchefer och teamledare från företag i projektet KompetensKraft Jönköpings län.
Datum och plats
29 oktober klockan 09.00-15.00, genomförs på plan 1 i sal 114 i Gummifabriken, Värnamo.
Anmälan
Anmäl dig idag, dock senast 22 oktober.
Bindande anmälan.
Mer information om utbildningen
- Olika ledarstilar
- Synen på ledarskap inom Lean
- Förändringsledning
- Kommunikation som skapar tillit
- Det coachande ledarskapet
- GYSHIDO - Att få saker gjorda
- Den egna handlingsplanen
- Praktiska övningar
Inga förkunskaper krävs.
Minst 8 upp till max 16 deltagare för att kursen ska kunna genomföras med hög kvalitet.
Johan Thomélius, Brignite.
Johan har arbetat inom tillverkningsindustrin i nära 20 år, där han haft roller som Lean- koordinator, Produktionsledare, Fabrikschef, Operativ chef och VD.
Lean-paketet är en långsiktig satsning på kompetensutveckling inom Lean för att stärka både medarbetare och verksamhet. Som en del av satsningen erbjuder vi fyra Lean-utbildningar anpassade för olika målgrupper. Lean-paketet syftar inte bara till att stärka individens kompetens utan också till att bygga en långsiktig och hållbar Lean-kultur som skapar värde för hela företaget.
- Lean för ledare den 29 oktober (detta tillfälle)
- Kundperspektivet inom lean den 5 november och 18 november
- Lean i praktiken - lean administration den 26 november
- Lean produktutveckling den 10 december
Kursen är kostnadsfri för företag i projektet KompetensKraft Jönköpings län som medfinansieras av Europeiska unionen.
Vi tillämpar No Show-avgift vid utebliven närvaro eller avanmälan senare än 48 timmar innan aktivitetens starttid. Denna avgift är 1000 kronor exklusive moms.
Avgift för fika tillkommer på 150 kr. Alla priser är exklusive moms.
Anmälan till Lean för ledare den 29 oktober

Hanna Gran
Ekonomi- och utbildningsadministratör
Kompetenskraft Jönköpings län
Skriv ut sidan