Rekryteringsprocessen

19 november 2026 9:00 - 16:30 Campus Värnamo

Välkommen till kursen Rekryteringsprocessen, en utbildning för dig som arbetar med HR-frågor eller är chef med personal- och rekryteringsansvar. Utbildningen genomförs i Värnamo den 19 november och är en del av ESF-projektet Kompetensutveckling Småland+. Anmäl dig idag, dock senast 9 november.

Kursmål/Syfte

Målet är att ge en utbildning som ger dig de verktyg och insikter du behöver för att effektivisera och förbättra rekryteringsprocessen. Genom att kombinera teoretiska perspektiv med praktiska övningar kommer vi att säkerställa att ni kan omsätta kursens innehåll direkt i ert dagliga arbete.
Fokus ligger på att attrahera kandidater och driva en professionell rekryteringsprocess med en bra kandidatupplevelse från första kontakt till anställning.

Målgrupp

Chefer, HR-ansvariga och andra medarbetare som har ansvar för eller är involverade i rekryteringsprocessen. Utbildningen passar även för de som vill förstå och förbättra rekryteringsflödet och arbeta strategiskt med talangattraktion och retention.

Utbildningen inriktar sig till företag i projektet KompetensKraft Jönköpings län.

Datum och plats

19 november 09.00-16.30, i sal 114 i Gummifabriken, Värnamo.
Dessutom ingår 2 timmars företagsförlagd uppföljning/workshop som bokas efter utbildningen.

Anmälan

Anmäl dig idag, dock senast 9 november.
Bindande anmälan.

Mer information om utbildningen

  • Stegen i rekryteringsprocessen
  • Kandidatupplevelsen: Hur kan vi säkerställa en positiv upplevelse för alla kandidater, oavsett om de får jobbet eller inte? Vi kommer att diskutera allt från första intryck till on-boarding.
  • Employer Branding: Hur stärker vi vårt arbetsgivarvarumärke i samband med
    rekryteringar.
  • Kravspecifikationen är nyckeln till framgång. Vad ser vi i rollen nu och framåt.
  • Effektiv intervjuteknik: Vi går igenom metoder för att genomföra strukturerade intervjuer som ger ett bra underlag för rätt beslut.
  • Referenstagning och bedömning: Hur kan vi säkerställa att referenstagningen blir en värdefull del av processen?
  • Delegering av ansvar: Lär dig hur du kan fördela arbetsuppgifter och mandat i
    rekryteringsarbetet på ett effektivt sätt

    Inför utbildningen får du som deltagare en uppgift som ska genomföras före kursstart.

    Som deltagare erbjuds du även en efterföljande två timmars workshop där ni får hjälp att påbörja en företagsspecifik anpassning.

Här kan du läsa vad tidigare deltagare tycker om utbildningen:

"Väldigt bra och givande dag. Tydligt och bra konkreta exempel. Tar med mig mycket!"

"Bra och inspirerande föreläsning. Bra upplägg med workshops och presentation."

"Jag tycker att Johan var superinspirerande och jag tar med mig många bra verktyg från dagen!"

Inga förkunskaper krävs.

Minst 12 upp till max 16 deltagare för att kursen ska kunna genomföras med hög kvalitet.

Johan Sandahl, FSK Group AB

Johan är områdesansvarig för FSK People och har många års erfarenhet av rekryteringsarbete.

Kursen är kostnadsfri för företag i projektet KompetensKraft Jönköpings län som medfinansieras av Europeiska unionen.

Vi tillämpar No Show-avgift vid utebliven närvaro eller avanmälan senare än 48 timmar innan aktivitetens starttid. Denna avgift är 1000 kronor exklusive moms.

Avgift för fika tillkommer på 150 kr. Alla priser är exklusive moms.

Logotype för Europeiska socialfonden som visar att utbildningen finansieras av Europeiska socialfonden.

Anmälan till Rekryteringsprocessen den 19 november

Frågor besvaras av

Hanna Gran

Hanna Gran
Ekonomi- och utbildningsadministratör
Kompetenskraft Jönköpings län

Skriv ut sidan