3D skrivare - Lär dig hur!
Är du nyfiken på hur man skapar egna grejer i 3D? Vill du testa att jobba med en 3D-skrivare och designa coola saker själv?
Häng med på en kurs där teknik blir riktigt kul och kreativt! Kursen är för dig som går i årskurs 6 till 9.

#teknikärkul - på Teknikcenter finns 3D-skrivare av varumärken Flashforge, Bambu Lab och Prusa
Datum och plats
Tisdagar klockan 17.30-19.00. Vi träffas vid 6 tillfällen med start den 8 september .
Vi träffas på Teknikcenter på plan två i Gummifabriken, Värnamo.
För vem?
Aktiviteten är för tjejer och killar som går i årskurs 6 till 9.
Anmälan
Anmälan öppnar den 27 Juni. Först till kvarn gäller.
Anmäl dig senast torsdagen den 28:e augusti.
Mer informtion om kursen
Välkommen till en kurs där du får lära dig hur man använder en 3D-skrivare, från start till färdig grej! Du får prova att förbereda en fil för utskrift, starta själva skrivaren och byta ut plasttråden (filament) när det behövs.
Vi jobbar också med ett designprogram som heter Tinkercad, där du ritar dina egna idéer i 3D. När du är klar får du skriva ut dina egna skapelser i någon av Teknikcenters 3D-skrivare – hur coolt är inte det?
Det spelar ingen roll om du aldrig testat förut eller redan har gått en 3D-kurs – alla är välkomna!
Kom gärna på vår Prova-på-kväll på Teknikcenter den 2 september kl. 16.00–18.00. Då finns alla handledare på plats, visar vad vi gör på kurserna under hösten, och du får chans att både ställa frågor och testa själv!
10 platser. Först till kvarn gäller.
100 kr


Silke Matussek
Teknikinspiratör Teknikcenter
Skriv ut sidan