Skrivarkurs: Att skriva historisk skönlitteratur

Den här kursen är för dig som vill skriva historisk skönlitteratur. Du har viss vana av att skriva sedan tidigare, till exempel från ”Berättarkurs – Grundkurs i skrivande”, och känner till de grundläggande byggstenarna för att skriva en historia.
Kursen är på fem tillfällen, en dag i veckan i fem veckor, med start 27 april.
I den här kursen ser vi på vad som krävs för att skriva en trovärdig historisk skönlitterär text. Hur behöver du tänka för att gestalta karaktärer, miljö och samhälle? Hur och var kan du göra research? Vad innebär det att vara källkritisk? Du får också titta närmare på den klassiska dramaturgiska modellen.
Kursmaterial
Det räcker att du tar med dig anteckningsblock och penna, eller dator om du föredrar det.
För att riktigt fördjupa dina kunskaper får du också under kursens gång läsa en historisk roman (Rovfåglarnas tid av Elisabet Nemert) och studera det hantverk som byggt upp den.
Boken ingår i kursavgiften och du får den på första träffen.
Kursledare
Helena Persson, utbildad bibliotekarie, skrivpedagog och litteraturvetare, med ett brinnande intresse för det skrivna ordet, både att läsa och att skriva.