Om att våga flyga – av och med Maria Lundqvist

Maria Lundqvist bjuder på en galet rolig föreställning med mycket humor och värme. Det blir tvära kast och mycket musik. Färdiga nummer som blandas med ofärdiga tankar.
Maria Lundqvist – en av våra mest aktuella och folkkära skådespelare, ständigt synlig på teaterscenen som på filmduken, åker under 2019 ut på turné med en egenskriven föreställning. Efter en utsåld och publik- och kritikerhyllad Sverigeturné med föreställningen Shirley Valentine och "Om att våga flyga", kommer Maria tillbaka till utvalda orter och bjuder in till en ny föreställningen med mycket humor och värme. Det blir tvära kast och mycket musik. Färdiga nummer blandas med ofärdiga tankar.
Föreställningen ges utan skyddsnät och är helt specialkomponerad för kvällen!
Nytt för vårturnén 2020-2021 är dessutom att flerfaldigt prisbelönta, Grammisnominerade riksspelemannen, Violinisten Lena Jonsson ansluter föreställningen!
Speltid: 103 minuter.
Arrangör: Audere Vivere AB
Mer information om Att våga flyga på Gummifabrikens webbplats