Lisa Larson utställning på Vandalorum

Lisa Larson, keramiker och formgivare, Gustavsbergs Studio. Fotograf: Okänd Bildägare: Värmdö kommun.
Vandalorum har glädjen att presentera en omfattande utställning med konstnär och keramiker Lisa Larson.
Lisa Larson är känd och älskad av flera generationer i Sverige, men har också väckt intresse och beundran långt utanför landets gränser.
Larson har sedan 1950-talet skapat keramik som gått rakt in i hjärtat på miljontals människor. Humoristiska djur, känsligt utförda barnporträtt och kraftfulla kvinnogestalter tillhör hennes återkommande motiv. Vid sidan av unika objekt och serietillverkade föremål visas även prototyper och skisser samt folkkonstföremål som Larson köpt under resor världen över och låtit sig inspireras av. Utställningen bygger på Larsons egna samlingar och innehåller många verk som aldrig tidigare visats. Utställningen formar en berättelse om mer än sju decennier av skapande med en stark kärlek till leran som material.
Utställningen presenterar Larson i helfigur genom ett rikt urval av hennes verk – från träfigurer hon skar som tonåring, till de populära stengodsfigurerna från Gustavsbergs porslinsfabrik, hennes frilansformgivning för olika producenter och de senaste årens designuppdrag för japanska tillverkare.
Tid och plats
Lördagen den 22 april till söndagen den 5 november.
Vandalorum.
Mer information om utställningen hittar du på Vandalorums webbplats.