Om projektet: 100 bilder på 100 personer
Under jubileumsåret kommer fotografen Alin Popescu att fotografera 100 bilder på 100 personer som i någon form har en koppling till Värnamo stad.
I detta projekt samarbetar vi med Ditt Värnamo, Värnamo Näringsliv ihop med Alin Popescu för att visa och lyfta fram människor från olika bakgrunder, som alla har olika mål och drömmar, men som har en gemensam nämnare, nämligen att de möts i Värnamo.
Människorna skapar platsen
Den fantastiska mångfald av människor som finns här i Värnamo, ung som äldre, vill vi fånga på bild och dela med oss av. Vi vill visa vem Värnamo är, vilka personer som gör Värnamo till Värnamo, och vi gör detta genom att lyfta fram människorna som tillsammans skapar platsen.
Fotograferingen kommer att ske allt från morgon till kväll på stadens gator, i city, på arbetsplatser och mötesplatser. Så ser du någon med en kamera, och symbolen för Värnamo 100 år på jackan, som frågar om ni vill vara med bild, då är det Alin som är i farten.
Bilderna publiceras i sociala medier
Det är helt valfritt om du vill vara med på bild eller inte. Du som vill vara med får skriva på ett modellkontrakt där tillåtelse ges för att vi ska få publicera bilderna i sociala medier som exempelvis Facebook, Instagram och i andra sammanhang.
Som tack för att du ställt upp får du en kopia av din bild som du får använda till vad och hur du vill.
Vem är Alin Popescu?
Alin Popescu med familj är alldeles nyinflyttade Värnamobor, från Rumänien, och ser på Värnamo med helt nya ögon. De flyttade hit för att framförallt barnen skulle få en bra och trygg uppväxt, samtidgt som de älskar den svenska naturen.
Alin är en erkänd fotograf i hemlandet och började sin karriär 2003, sedan dess har det bara rullat på. Han har vunnit ett antal fototävlingar och nådde internationell framgång då han 2006 vann första pris i en tävling av Microsoft.
Fram till 2012 jobbade han även som grafisk designer, och efter det startade han sin egen fotofirma. Något han hoppas på att kunna göra även här i Värnamo.

Alin Popescu. Privat bild
Utställning av alla 100 bilder
I november kommer det ordnas en utställning här i Värnamo, där du kommer att kunna ta del av resultatet av alla 100 bilder.
Tills dess, kan du se alla 100 porträtt här på webben.
Kontaktperson för projektet:
Adam Svensson, Ditt Värnamo, Värnamo Näringsliv AB,
adam@varnamonaringsliv.se
076-322 65 91